خانه / اخبار / سومین مجمع شورای عالی بسیج ورزشکاران/ تصویب مرامنامه اخلاق ورزشی + تصاویر
سومین مجمع شورای عالی بسیج ورزشکاران/ تصویب مرامنامه اخلاق ورزشی + تصاویر

سومین مجمع شورای عالی بسیج ورزشکاران/ تصویب مرامنامه اخلاق ورزشی + تصاویر

سومین مجمع شورای عالی بسیج ورزشکاران استان اصفهان در سالن جلسات فرماندهی سپاه صاحب الزمان(عج) و با حضور نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

اين مجمع با حضور حجت الاسلام احمد سالك نماينده اصفهان در مجلس شوراي اسلامي و رئيس كميسون فرهنگي مجلس، سردار غلامرضا سليماني فرمانده سپاه صاحب الزمان (عج)، سردار فدا جانشين فرماندهي سپاه صاحب الزمان (عج)، محمد سلطان حسيني مديركل ورزش و جوانان استان اصفهان، نسرين شاكري فرد مسئول كارگروه ورزش بانوان اين اداره كل، رسول جزيني و سردار كريم نصر اصفهاني اعضاي شوراي شهر اصفهان، سرهنگ علي قاسمي مسئول تربيت بدني سپاه صاحب الزمان(عج)، سرهنگ مهدي اسدي رئيس سازمان بسيج ورزشكاران، مهرزاد خليليان و سعيد آذري مديران عامل باشگاههاي سپاهان و ذوب آهن، امين كريميان مديرعامل سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري اصفهان، احمد جشميدي مديركل دفتر امور اجتماعي استانداري اصفهان و محمد رضا ساكت عضو كارگروه تدوين مرام نامه در سالن جلسات فرماندهي سپاه صاحب الزمان (عج) برگزار شد.

سالک: امیدوارم این مرامنامه تصویب شود و بتواند فرهنگ ارزش‌های دینی را گسترش و آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی را در جامعه کاهش دهد.
حجت‌الاسلام احمد سالک نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در سومین نشست مجمع شورای عالی بسیج ورزشکاران که به منظور تصویب مرام‌نامه اخلاق ورزشی با رویکرد پهلوانی برگزار شد اظهار داشت: خدا را شاکرم که امروز من را در جمع ورزشکاران پذیرفتید و امیدوارم این منشور در کل کشور پیاده‌سازی شود.
وی با اشاره به سالروز میلاد امام حسن عسگری (ع) افزود: شیعیان در زمان خلفای عباسی بر سر رهبری اختلاف نظر داشتند که این اختلاف با خفقانی که بنی عباس ایجاد کرده بودند و در سایه اقدامات حاکمیتی و محدودیت که ایشان در آن زمان داشتند، به وجود آمده بود.
سالک گفت: ایشان در آن زمان و در جواب نامه‌ یکی از شیعیان خود فرمودند خدا با انسان‌های عاقل و خردمند صحبت می‌کند و در ادامه، شیعیان را در رابطه با اهل بیت به سه گروه تقسیم کردند؛ طبقه اول کسانی که آدم‎های بینایی در راه نجات هستند، دوم گروهی که به جای دریافت حق از اهل آن، آن را از غیرحق گرفته‌اند و سوم، گروهی که شیطان بر آنها مسلط است و تابع شیطان هستند.
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در ادامه این نامه، حضرت به آسیب‌شناسی این بحث می‌پردازند و توصیه می‌کنند از افشای اسرار و ریاست طلبی پرهیز کنید که دو عامل نابودی انسان است و شما در جریانات سیاسی و اجتماعی اخیر کشور و فتنه ۸۸ دیدید که برخی به غیرحق متوسل شدند.
سالک بیان داشت: من به عنوان رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس برای بهبود وضعیت فرهنگی کشور دو راه حل دارم؛ اول اینکه به اعتقاد من فرهنگ دینی در کشور ما بعد از ۳۶ سال هنوز مظلوم است. معتقدم که اقتصاد، کشاورزی، صنعت، ورزش و … باید بر اساس ارزش‌های دینی ساختارسازی شوند. متأسفانه نگاه مسئولان تصمیم‌ساز کشور ما در اکثر بخش‌ها به فرهنگ و فهمشان نسبت به فرهنگ دینی سطحی است که این موضوع در جداول بودجه سال ۹۴ هم نمود پیدا کرده است.
وی اضافه کرد: به عنوان مثال، درصد سهم بودجه فرهنگی نسبت به بودجه کل کشور ۵.۴- درصد و سهم بودجه هزینه‌ای در فرهنگ نسبت به کل بودجه هزینه‌ای، ۳.۶- است که یعنی کاهش بودجه فرهنگی. از طرف دیگر آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی به دلایل داخلی و خارجی بسیار زیاد است که مادر همه مشکلات نیز مواد مخدر است.
وی گفت: یکی از راه‌حل‌ها برای این مسائل، گسترش فرهنگ ورزش همگانی در رشته‌های مختلف است. انشاالله این مرامنامه تصویب شود و بتواند فرهنگ ارزش‌های دینی را گسترش و آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی را در جامعه کاهش دهد.

سردار فدا: راه رسیدن به آمادگی جسمانی ورزش است و مرامنامه اخلاقی در ورزش نیز در همه جای دنیا و متناسب با مقتضیات هر کشوری قابل قبول ورزشکاران آن کشور است.
سردار مجتبی فدا نیز اظهار داشت: امروز ظرفیت انقلاب اسلامی ایران به جایی رسیده است که فردی در کنیا با خواندن سخنان امام خمینی (ره) مسلمان می‌شود و در سفری که در دهه فجر به ایران داشته و پس از اینکه ایشان را از نزدیک می‌بیند شیعه می‌شود. این فرد مدرسه‎ای در کنیا تأسیس کرده است و می‎خواهد مدیران آینده کشورش را از بین شیعیان تربیت کند که این، الهام گرفتن از انقلاب اسلامی ایران است.
وی افزود: ما افتخار می‎کنیم که سردار الله‎دادی با تیر مستقیم اسرائیل به شهادت رسیده که نشان دهنده رویارویی مستقیم ما با اسرائیل است.
جانشین فرماندهی سپاه صاحب الزمان (عج) استان با بیان اینکه، پایه و اساس هر حرکت انقلابی آمادگی جسمانی است گفت: راه رسیدن به آمادگی جسمانی ورزش است و مرامنامه اخلاقی در ورزش نیز در همه جای دنیا و متناسب با مقتضیات هر کشوری قابل قبول ورزشکاران آن کشور است.
وی ادامه داد: امیدوارم با تصویب کلیات این مرامنامه و سپس رفع نواقص آن بتوانیم این منشور را از ابتدای سال ۹۴ به مدت یک سال به صورت آزمایشی در ورزش استان پیاده کنیم و این مرامنامه در آینده نزدیک به کل ورزش کشور بسط داده شود.
سردار فدا در پایان گفت: گواردیولا سرمربی تیم فوتبال بایرن مونیخ می‌گوید زمانی که کاپیتان تیم بارسلونا بودم طبق قوانین باشگاه نمی‌توانستم به هر رستوران یا کلوبی بروم و هر ماشینی سوار شوم چون اعتبار باشگاه این اجازه را نمی‎داد. بنابراین ما که مقتضیات فرهنگی خاص خودمان را داریم باید بر اساس اعتقادات دینی، انقلابی و اسلامی خود که در این مرامنامه دیده شده است رفتار کنیم
.

سلطان حسینی: مقام معظم رهبری می‌فرمایند امر به ورزش، امر به معروف است اما ورزشی مدنظر ایشان است که مرامنامه اخلاقی در آن ورود کرده باشد.

محمد سلطان‌حسینی، رئیس شورای عالی بسیج ورزشکاران در پایان گفت: پ‍ژوهشگری ژاپنی نزدیک به ۱۰ سال در سفارت ژاپن در ایران به بررسی وضعیت انقلاب اسلامی ایران پرداخت و گزارش خود را در شهر اورشلیم در سرزمین‌های اشغالی ارائه داد.
سلطان‌حسینی افزود: وی در این گزارش آورده است که انقلاب ایران مانند پرنده‌ای است که سطح پرواز آن از تیررس تیرهای شما بسیار فراتر است. یک بال این پرنده حماسه سرخ حسینی است و بال دیگر، سبزی قیام امام زمان (عج) است و سپری به نام ولایت فقیه، از این پرنده حفاظت می‌کند.
وی گفت: او در ادامه می‌گوید که اگر قرار باشد این پرنده را فرود بیاورید باید یا قیام عاشورا را از ایرانی‌ها بگیرید یا تفکر مهدویت و یا ولایت فقیه را اما مسأله‎ای که او به آن توجه نکرده بود، تفکر بسیجی بود که امام خمینی(ره) در جوانان این کشور ایجاد کرد.
مدیرکل ورزش و جوانان استان اضافه کرد: ما ۸ سال با کشور عراق در تضاد و جنگ بودیم اما اگر الان از هر عراقی یا هر فرد عرب در مورد ایران بپرسید، محبوب‌ترین فرد نزد آنها بعد از مقام معظم رهبری، سردار قاسم سلیمانی است. بنابراین باید این تفکر بسیجی و ارزش‌های ایرانی و اسلامی را با ورزش عجین کنیم که در این مرامنامه هم آمده است.
وی اضافه کرد: ممکن است این مرامنامه ایراداتی هم داشته باشد پس کلیات آن را امروز به تصویب می‌رسانیم و شما در فرجه‌ای ۱۰ تا ۲۰ روزه این مرامنامه را به افراد متخصص دیگری هم نشان دهید و اصلاحات مورد نظر خود را به گوش ما برسانید تا آن را نهایی کنیم چون مقام معظم رهبری می‌فرمایند امر به ورزش، امر به معروف است اما ورزشی مدنظر ایشان است که مرامنامه اخلاقی در آن ورود کرده باشد.

در اين مجمع كليات مرام نامه اخلاق ورزشي با رويكرد پهلواني به بحث و تبادل نظر گذاشته شد و در پايان ۱۰ بند از كليات اين مرامنامه به تصويب رسيد. همچنين مقرر شد طي بيست روز آينده اعضاي كارگروه فرهنگي استان پيشنهادات خود را در اين خصوص ارائه دهند كه تا پايان سال جاري اين مرام‌نامه تصويب و از فروردين ۹۴ اجرايي شود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*